CO MŮŽETE SNADNO OVLIVNIT SAMI
Řetěz
Řetěz je namáhaný komponent kola, jeho čepy musí vydržet mnohá zatížení. Čepy nepromazaného řetězu musí zdolávat zvýšené tření, to vede k rychlému opotřebení řetězu, zároveň také k vyšší fyzické zátěži pro cyklistu. Řetěz udržujte promazaný.
Doporučuji promazat a otřít hadrem (přemazaný řetěz na sebe lepí prach, vzniká "brusná pasta", zkracuje se životnost řetězu...)
Používejte kapátko, ne sprej! Zejména kotoučové brzdy jsou citlivé na mastnotu, aerosol rozptýlený ze spreje při mazání řetězu (a jiných komponentů) dokáže spolehlivě zamastit kotouče. Na řadu potom přichází odmaštění kotouče a výměna brzdových destiček...
Důležité je také sledovat stav protažení řetězu, kromě jiných důvodů, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení převodníků a kazety. Ke kontrole protažení slouží měrky. Stejně jako vhodná maziva, i měrky mám skladem :-)
Kotouče brzd
Například nevhodnou přepravou kola autem, nebo nešetrným umístěním kola do nevhodného stojanu (například u restaurace...) může dojít k ohnutí brzdového kotouče. Kotouč pak během jízdy škrtá o destičky a zhoršuje se komfort jízdy.
Měnič
Měnič (lidově přehazovačka) je nepostradatelnou součástí většiny kol. Při odstavení kola je dobré odřadit na nejmenší pastorek, aby nedocházelo ke zbytečnému namáhání (a únavě) pružiny měniče. Podobně je to také u přesmykače.
Omezte pokládání kola na zem na pravou stranu. Při položení kola na pravý "bok" (a nejen při tom) pozor na měnič, aby nedošlo k ohnutí patky rámu, následně měnič špatně řadí.
Pláště
Je dobré dodržovat výrobcem plášťů doporučené tlaky v kolech. Jízdou na podhuštěném plášti můžete významně zkrátit jeho životnost.
Teď mě nic jiného nenapadá, kdyžtak dopíši :-)